^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.

THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !

Współczesna protetyka

Zęby są narzędziami do rozdrabniania pokarmu. Choć natura wyposażyła nas w 32 bardzo twarde, odporne narzędzia, to przez kilkadziesiąt lat muszą się zużyć. W trakcie jedzenia gorących posiłków następują kilkudziesięciostopniowe zmiany temperatury, zęby atakowane są przez kwasy (cytrusy, napoje typu Cola), nękane próchnicą, ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Trzeba pamiętać, że to jedyna część naszego ciała, która nie potrafi się zregenerować. Dlatego zupełnie inaczej wyglądają zęby młodzieńcze i osób w podeszłym wieku. Zniszczone uzębienie w istotny sposób wpływa na wygląd i odwrotnie: piękne zęby odejmują lat.

W ostatnich 20 latach nastąpił olbrzymi postęp w dziedzinie konstrukcji materiałów dentystycznych. Współczesne plomby łączą się z zębem w jedną całość, walory kosmetyczne czynią je niedostrzegalnymi, a właściwości mechaniczne pozwalają dentystom naprawiać nawet bardzo rozległe uszkodzenia.
Istnieje jednak granica, powyżej której uszkodzenia nie mogą być leczone przez plombowanie a jedynie poprzez pokrycie zęba koroną.

Obecnie wykonywane korony są kosmetyczne, dzielą się na kompozytowe i ceramiczne. Korona kompozytowa jest tańsza ze względu na fakt, iż do jej wykonania może być użyty tańszy stop matalu , a także i to, że oprzyrządowanie i kompozyty są mniej kosztowne od ceramiki. Korona ceramiczna zaś musi być wypalana w specjalnych piecach sterowanych komputerowo w warunkach próżni, jej wykonanie jest bardziej pracochłonne a w konsekwencji droższe. Korony porcelanowe charakteryzują się ogromną odpornością na ścieranie, stałością barwy, naturalnością oraz długowiecznością.

Statystyki podają, że niemal każdy dorosły obywatel naszego kraju ma niekompletne uzębienie. Czasem brak jest jednego zęba, czasem kilku. Ilość ubytków rośnie z wiekiem badanych. Jest to poważne problem estetyczny oraz medyczny. Ubytki powodują, że pozostałe zęby są bardziej obciążone, inaczej rozkładają się siły i naprężenie zgryzu, zakłócone są funkcje żucia.

Przy brakach jednego, dwóch lub trzech zębów wykonuje się mosty mocowane na zębach sąsiednich lub implantach. Mosty są to uzupełnienia stałe, nieruchome, utrzymujące się na minimum dwóch filarach, z umieszczonym w środku przęsłem. Mosty wykonuje się u pacjentów, którzy mają kłopoty z przyswajaniem się do wyjmowanych protez oraz u pacjentów z niewielkimi brakami zębowymi.

W gabinecie stomatologicznym możemy wykonywać wkłady koronowo-korzeniowe stosowane w przypadku martwych zębów, z całkowicie zniszczoną koroną, a mocnym korzeniem na który mocujemy specjalny sztyft, a następnie zakłada się koronę.

Przy większych brakach zębowych możemy wykonać również protezy szkieletowe(ruchome). Są one bardzo wygodne, stanowią jeden układ, dzięki czemu siła żucia przemieszczana jest na pozostałe zęby, aby nie obciążać dziąseł. Protezy te można mocować na zatrzaskach i zasuwkach.

W przypadku całkowitej utraty zębów konieczne jest wykonanie protez całkowitych.

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2024. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.