^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.

THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !

Na czym polega skleroterapia

Na czym polega skleroterapia ?

Skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie) to metoda polegająca na podaniu do światła żylaka specjalnego środka ? sklerosantu ? o działaniu destrukcyjnym, który powoduje uszkodzenie ściany żylaka i jego zarośnięcie.

Dlaczego obliteracja jest metodą chętnie wybieraną przez pacjentów?

Pacjenci chętnie wybierają obliterację, ponieważ wykonywana jest ambulatoryjnie i pacjent po zabiegu może wrócić do codziennych czynności. Zabieg nie wymaga znieczulenia, nie ma po nim blizn ani innych dolegliwości.

Jakich preparatów używa się do ostrzykiwania żylaków?

Najczęściej używanym preparatem jest Aethysklerol, na rynku są dostane również inne preparaty takie jak Scleremo, Variglobin, Varicocid. Użyty sklerosant może być w postaci płynu oraz tzw. piany. W moim gabinecie DuoMed używana jest wyłącznie piana. Najlepsze efekty i najmniej powikłań daje zastosowanie wyizolowanych gazów (CO+O2) do tworzenia piany.

Ile zastrzyków można wykonać podczas jednej sesji?

Wykonanie zabiegu nie mierzy się miarą ilości zastrzyków tylko objętością piany, jaką można podać podczas jednej sesji. Jest to podane w wytycznych międzynarodowych. W moim gabinecie staram sie nie przekraczać maksymalnej ilości 20 cm3, zwykle wystarczy od 6 do 12 cm3. Na tę małą ilość ma wpływ stosowanie izolowanych gazów oraz doświadczenie.

Ile potrzeba sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy?

W moim gabinecie wykonywany jest jeden zabieg na kończynę lub dwie kończyny jednoczasowo, o ile jest taka możliwość. O tym, czy można jednoczasowo ostrzyknąć jedną czy dwie kończyny, decyduje lekarz, a zależy to od rozległości żylaków. Po zabiegu rozstaję się z pacjentem, informując o możliwości ewentualnej konsultacji, jeżeli wystąpią objawy niepożądane lub według pacjenta efekt nie spełnia oczekiwań, co zdarza się bardzo rzadko.

Czy technika ta jest skuteczna również w przypadku zaawansowanych zmian naczyniowych?

Mam bogate doświadczenie w stosowaniu skleroterapii przy różnego rodzaju żylakach. W oparciu o nie mogę powiedzieć, że skuteczność zależy od średnicy głównego pnia żyły. Na tej podstawie szereguję pacjentów, wiedząc, że przy średnicy głównego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej do 7 mm skuteczność jest 99%, natomiast przy większej średnicy skuteczność zabiegu spada do 70%. Te dane zebrałem przy pisaniu doktoratu dotyczacego stosowania skleroterapii w leczeniu owrzodzeń. Dlatego w moim gabinecie oferuję również metodę laserową, która jest skuteczna w przypadku większej średnicy.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu, jak długo trwa i kiedy można powrócić do pełnej aktywności fizycznej?

Po skończonym zabiegu skleroterapi i założeniu opatrunku uciskowego chory powinien spacerować przez 20-30 minut. Nie wolno w tym czasie siedzieć, stać ani leżeć. Pierwszy opatrunek uciskowy na nodze (bandaż lub pończocha) należy utrzymać od 5-7 dni ? w zależności od zalecenia lekarza. Nie należy rozgrzewać kończyn dolnych, a kąpiel należy brać pod prysznicem w letniej wodzie. W okresie noszenia opatrunku bezpośrednio po zabiegu i w późniejszym czasie konieczne jest prowadzenie czynnego trybu życia i codzienny, co najmniej jednogodzinny spacer. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia. Zalecam stosowanie pończochy na dzień w okresie 1-3 miesięcy w zależności od rozległości żylaków. Czasami pończochę trzeba nosić dłużej. Po zabiegu laserowym czas stosowania pończochy jest krótszy, przez 4 dni są noszone stale, a potem na dzień przez okres do 1 miesiąca.

Czy efekty zabiegu są trwałe?

Żaden zabieg (operacja, laser, skleroterapia) nie gwarantuje wieloletniej trwałości, to trzeba jasno powiedzieć. Żylaki sa chorobą przewlekłą. Nawroty nie są już tak nasilone, ale trzeba je usuwać, ponieważ stanowią potencjalne zagrożenie zapaleniem, owrzodzeniem czy zatorowością.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu skleroterapii?

Skleroterapia to bardzo bezpieczna metoda. Teoretycznie mogą wystąpić różne powikłania, ale w praktyce są one rzadkie. Natomiast efektem niepożądanym o różnym nasileniu są przebarwienia, które w różnym czasie ustępują.

Jakie są zalety obliteracji w porównaniu do innych metod leczenia żylaków?

Obliteracja jest najtańsza, nie pozostawia blizn i nie wyklucza pacjenta z życia codziennego.

Czy zabieg może być wykonany u kobiet w ciąży lub matek karmiących?

Nie, w tych sytuacja zabieg nie jest wskazany, chociaż nie udowodniono negatywnych skutków.

Czy skleroterapię można wykonać na NFZ?

Nie, zabieg wykonuje się wyłącznie za odpłatnością pacjenta.

Czy zabieg jest powtarzalny?

Tak,zabieg można powtarzać w  miarę potrzeby.

Czy są nawroty?

Tak nawroty są możliwe .W mojej 17 letniej praktyce pacjenci wracali ponownie z żylakami w różnym czasie ,było ,że po 3 latach ,ale również i 10 i więcej lat. Przez cały czas analizowalem przyczyny nawrotów ,czytałem publikacje na ten temat ,a także kształciłem się za granicą(bardzo wiele mi dał pobyt na warsztatach we włoszech u znanego na świecie flebologa Attilo Cavezziego) Nigdy nie stałem w miejscu ,zawsze coś modyfikowałem ,aż doszedłem do takiej wprawy ,że skuteczność zabiegu oceniam na 99%. Chciałbym w tym miejscu podkreślić ,że żadna metoda nie jest 100 procentowa.Wynika to z faktu genetycznie uwarunkowanego defektu białka budulcowego żył ,które jest "słabsze". Czynniki zewnętrzne również mają wpływ na powstawanie żylaków..

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2024. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.