^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.

THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio przed skleroterapią, niezależnie od wcześniej wykonanych badań, pacjent ma wykonane badanie USG w celu zapewnienia bezpieczeństwa leczenia. Zabieg skleroterapii trwa od 15 do 30 minut.Na wizytę koniecznie należyć wziąć całą dokumentację medyczną (nie tylko dotyczącą żylaków),spisane leki-to warunkuje zakwalifikowanie do zabiegu.
Po skończonym zabiegu i założeniu opatrunku uciskowego chory powinien spacerować przez 20 - 30 minut. Nie wolno w tym czasie siedzieć, stać ani leżeć. Pierwszy opatrunek uciskowy na nodze/bandaż lub pończocha/ należy utrzymać od 5-7 dni - w zależności od zalecenia lekarza.
Następnie ucisk (bandaż, bądź pończocha) należy stosować przez kolejny tydzień całodobowo z możliwością zdejmowania do kąpieli, następnie po dwóch tygodniach codziennie do wizyty kontrolnej , która planowana jest po ok 4 tygodniach.
Obowiązkowo na wizytę kontrolną zależy zabrać pończochę, ponieważ w trakcie takiej wizyty nakłuwa się zgrubienia oraz zasinienia i po takim nakłuciu zakłada się pończochę na dwa dni. Następnie zaleca się stosowanie pończochy w ciągu dnia przez okres 2-3 miesiące.
Nie należy rozgrzewać kończyn dolnych, a kąpiel należy brać pod prysznicem w letniej wodzie. Przez okres noszenia opatrunku bezpośrednio po zabiegu oraz w dalszym okresie konieczne jest prowadzenie czynnego trybu życia i codzienny, co najmniej jednogodzinny spacer. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia. Przy dużych żylakach pojawienie się zaczerwienienia, bądź bolesności jest korzystnym zjawiskiem i wskazuje na właściwy efekt działania środka (wskazane zastosowanie okładu pośredniego z lodu). Natomiast przy niewielkich żylakach zasinienie oraz przebarwienia są zjawiskami normalnymi, które z czasem ustępują (przebarwienia mogą utrzymywać się do pół roku).
Zastosowana od stycznia 2015 nowa procedura skleroterapii, spowodowała, że takie zjawiska jak bolesne zaczerwienia czy przebarwienia występują zdecydowanie rzadziej. Nowa procedura pozwoliła na uzyskiwanie zdecydowanie lepszych wyników zabiegu. Niemniej ,czasami przy owrzodzeniach lub zbyt dużych żylakach, istnieje możliwość nasilenia zaczerwienienia i bólu w drugim tygodniu po zabiegu/zjawisko korzystne/. Niewielki obrzęk kostki czy stopy jest normalny w czasie noszenia opatrunku,.Niewielka bolesność także jest zjawiskiem przejściowym. Gdy jednak powstaje duży obrzęk, któremu towarzyszy ból lub inne dolegliwości, konieczna jest konsultacja lekarza prowadzącego. Należy wówczas skontaktować się z rejestracją poprzez recepcję 85 873 20 00, czynną codziennie w godzinach 9.00 -16.00.

Postępowanie po zabiegu:

1. Po zabiegu należy spacerować co najmniej 30 minut.
Nie wolno w tym czasie siedzieć, stać ani leżeć.
2. Opatrunek uciskowy nie może być zdejmowany na noc, ani do kąpieli przez okres 5-7 dni - zależnie od zaleceń lekarza.
3. W przypadku drętwienia, mrowienia lub pobolewań nogi wskazany jest krótki, 2-3 minutowy spacer.
4. Niewielki obrzęk kostki i stopy jest zjawiskiem normalnym i można go zmniejszyć przez wysokie ułożenie nogi lub uciśnięcie stopy i kostki dodatkowym bandażem. Poluzowanie opatrunku przed wyznaczonym przez lekarza terminem jest niewskazane i może zmniejszyć skuteczność leczenia. Obrzęk ustępuje w kilka godzin po zdjęciu opatrunku.
5. W przypadku wystąpienia bardzo silnego obrzęku, zaczerwienienia kończyny, silnego bólu i wzrostu temperatury w czasie noszenia opatrunku lub w kilka dni po jego zdjęciu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Wizyta nieplanowana jest bezpłatna
6. Po zabiegu pacjent powinien spacerować codziennie około godziny i utrzymywać czynny tryb życia.
Założony opatrunek nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności i pracy. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia. W pierwszych 2 dniach po zabiegu, w przypadku pojawienia się bolesności, poleca się łagodnie działający środek przeciwbólowy (np. Paracetamol, APAP, Ibuprom).
7. Po zdjęciu opatrunku można zaobserwować niewielkie siniaki, a leczony żylak jest widoczny jako zielonkawosiny powrózek, twardy i trochę bolesny. Wchłania się on w ciągu 1-6 miesięcy, w zależności od wielkości żylaka.
8. Wizyta kontrolna ustalana jest zwykle po miesiącu po zabiegu. W trakcie wizyty ocenia się wynik zabiegu w oparciu o badanie USG, , nakłuwa się zasinienia i zgrubienia w celu uzyskania optymalnego efektu kosmetycznego. Dostrzykiwanie ewentualnych "przecieków" ,pajączków .Na wizytę kontrolną koniecznie należy wziąć pończochę.
9. Sporadycznie zdarza się ,że pojawią się zaczerwienienie i bolesność po kontroli ,wówczas należy założyć bandaż na 2 dni i przyłożyć zimny okład, zwykle to wystarczy.

Niepożądane dolegliwości
Skleroterapia jest metodą bezpieczną, niekiedy jednak mogą wystąpić efekty niepożądane. Dobrze jest więc zwracać się do lekarza przy wszelkich wątpliwościach dotyczących reakcji naszego organizmu po zabiegu.
Niepożądane reakcje mogą wystąpić w postaci:
? reakcji alergicznych, np. pokrzywki po nastrzyknięciu lekami,
? otarć skóry od bandaża,
? alergii na plaster.

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2024. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.