^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.

THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !

O skleroterapii żylaków

Poza technikami typowo chirurgicznymi skutecznym sposobem leczenia niewydolnych żył powierzchownych oraz perforatorów jest skleroterapia. Terapeutyczne podstawy sklerotyzacji powstały w Lyonie w 1984 roku za sprawą Josepha-Pierre?a Eleonora.

Do powstania współczesnej techniki przyczynił się Paul Lisner. Techniki aktualnie stosowane opierają się na podstawie doświadczeń Monfrex, Tessari?ego oraz Woltmana. Metoda jest mało inwazyjna, polega na podaniu środka obliterującego w postaci płynu lub specjalnie spreparowanej piany do światła niewydolnego naczynia.

Niezbędny do zabiegu jest aparat USG. Przy jego pomocy wykonuje się wkłucie igły doniewydolnego pnia żylnego oraz kontroluje się przebieg rozprzestrzeniania się piany. Piana może być podana do niewydolnej żyły odpiszczelowej, do niewydolnej żyły odstrzałkowej, do ich niewydolnych bocznic oraz do niewydolnych żył przeszywających. Lek podany do światła naczynia powoduje denaturację śródbłonka oraz skutecznie wypycha krew z naczynia. W wyniku uszkodzenia śródbłonka powstaje zakrzep określany terminem ?sclerous? co ma oznaczać iż bardzo mocno związany jest z uszkodzonym przez sklerozant fragmentem żyły. Z czasem zakrzep przerasta tkanką łączną co powoduje zwłóknienie i zamknięcie chorego naczynia żylnego. Skuteczność skleroterapii może być osłabiona w wyniku fibrynolizy. Aktywność fibrynolityczna żyły odpiszczelowej odpowiada aktywności fibrynolitycznej żył głębokich i z wiekiem się zmniejsza.

O niepowodzeniach w skleroterapii pisze się rzadko, raczej ogólnikowo.

Rodzaje niepowodzeń, które wymieniane są w piśmiennictwie to:

? zakrzepica żył głębokich,

? martwica miejscowa skóry lub większych obszarów kończyny dolnej,

? zatorowość płucna,

? rekanalizacja żyły odpiszczelowej,

? nawroty żylaków,

? przebarwienia,

? objawy neurologiczne,

? alergia,

? zapalenie miejscowe żył powierzchownych.

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2024. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.