Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.
THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !
Postęp technologiczny ,własne doświadczenie ,wpływa na zmianę poglądów na metody leczenia żylaków. Najbardziej znanymi metodami leczenia żylaków chirurgia , skleroterapia oraz laseroterapia(EVLT)
Tzw.kriostriping wymaga również postępowania chirurgicznego ,stosowane rzadko ,w wybranych sytuacjach chorobowych.
W leczeniu chirurgicznym wymagane jest znieczulenie i leżenie w szpitalu.
Po zabiegu chirurgicznym pozostają blizny i konieczne jest zwolnienie lekarskie.Mogą być powikłania po znieczuleniu, np.; zespół popunkcyjny. Po zabiegu pozostają blizny ,dretwienia w okolicy szczególnie kostki przyśrodkowej.Nie jest to zabieg kosmetyczny.Zabieg refundowany ,ale coraz bardziej niechętnie wykonywany z uwagi na niska wycenę przez NFZ, dlatego kolejki.
Skleroterapia nie wymaga znieczulenia ,zabieg wykonuje się ambulatoryjnie i bezpośrednio po zabiegu pacjent może kontynuować swoja pracę zawodową.
Po skleroterapii nie ma blizn ,czasami występują przebarwienia ,które z czasem ustępują. Skleroterapia jest na tyle bezpieczną metodą leczenia żylaków, że może być stosowana u pacjentów z przeciwwskazaniami do leczenia operacyjnego.Technologia skleroterapii(stosowanie CO2+O2) pozwala na osiągniecie bardzo dobrych wyników leczenia.Mimo ,że można zastosować praktycznie u każdego pacjenta ,ale nie u każdego pacjenta jest efektywny.50% pacjentów ma nawroty ,szczególnie z szerokimi ujściami głównych pni żylnych.Metoda najtańsza ,ale nie refundowana.
Zastosowanie lasera przez amerykanów od 2000 roku do celów medycznych istotnie zrewolucjonizował flebologię.Ciągły rozwój technologii doprowadził do powstania lasera (1940)wręcz idealnego ,pozbawionego takich wad jak oparzenia skóry ,a jednocześnie skutecznego w likwidacji żylaków.Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie ,co prawda do zabiegu wystarczy znieczulenie miejscowe , ale stosując analgosedację z udziałem anestezjologa ,powoduje się ,że zabieg dla pacjenta nie jest stresujący ,brak negatywnego odczucia ukłucia iglą.Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności ,nie musi przerywać pracy.Pacjenci stosujący leki p/zakrzepowe z różnych powodów nie muszą tych leków odstawiać ani stosować terapi pomostowej.Niektóre ośrodki stosują miniflebologie w celu usunięcia odgałezień ,ale laser stosowany w hybrydzie ze skleroterapią leczy żylaki ,jednocześnie daje istotny efekt kosmetyczny. Można stosować praktycznie do każdych żylaków. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ ,koszt ponosi pacjent ,ale trzeba rozważyć co się bardziej opłaca.
Żylaki nawrotowe występują w każdej metodzie i są nieuniknione. Kolejna operacja naraża na ryzyko powikłań anestezjologicznych. Skleroterapia po każdej metodzie rozwiązuje problem
Reasumując, mając duże doświadczenie w leczeniu chirurgicznym /jestem chirurgiem/ ,w skleroterapii oraz laseroterapii uważam ,że laser oraz skleroterapia piankowa pod kontrolą USG jest najbardziej optymalnym i bezpiecznym sposobem leczenia żylaków kończyn dolnych dla określonych grup pacjentów. Co wybrać między tymi dwiema metodami ?Laser dla każdych żylaków ,skleroterapia dla wybranej grupy-decyduje lekarz.Chirurgia tylko dla niektórych pacjentów