^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.

THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !

Historia, powikłania

Troche o historii, technikach i powikłaniach skleroterapii na podstawie pismiennictwa.

Pierwszą leczniczą skleroterapię wykonał znany chirurg z Lyonu Josepha-Pierre?a-Eleonora Petrequina w roku 1854. Do tego zabiegu uzył roztwór nadchloranu żelazowo-manganowego, który sporządził aptekarz Burin de Buison.

Podstawy do współczesnej techniki skleroterapii stworzył Paul Linser (1871-1963), który będąc dyrektorem Kliniki Chorób Skóry na Uniwersytecie w TUbingen, leczył na swoim oddziale pacjentów z syfilisem, za pomoca dożylnych kuracji preparatem rtęciowym-sublimatem.

Ponieważ roztwór sublimatu okazał się środkiem nefrotoksycznym, więc kolejny z asystentów Karl Linser Wprowadził 22% roztwór chlorku sodu.

Obecnie w Niemczech stosuje Aethoxysclerol, który zawiera związek alkoholowy - polidokanol.
Srodek ten stosuje się obecnie powszechnie w Polsce, również w moim gabinecie. Mimo, iż istnieją nieliczne działania nieporzadane, jest to obecnie najbezpieczniejszy lek, szczególnie, gdy stosowany jest w postaci tzw piany.

Różne są techniki skleroterapii;

- technika francuska ? obliteracja od czesci proksymalnej do dystalnej
- technika irlandzka ? skleroterapia selektywna żył przeszywających
- technika szwajcarska ? terapia od części proksymalnej do dystalnej

Generalnie zaleca się przy dużych żylakach rozpoczynanie stosowania leczenia od żylaków połozonych możliwie najdalej na obwodzie.

Niektórzy flebolodzy stosuja metodę na stojąco lub na siedząco, przy obliteracji piana stosowany jest specjalny stół pionizacyjny. Rózne są również techniki wykonywania piany. Najpowszechniejszą obecnie jest technika Wollmana(system dwustrzykawkowy,technika DSS) oraz technika Tessariego z łacznikiem trójdrożnym. Obliteracja piana żyły odpiszczelowej wymaga uniesienia kończyny.

Przy stosowaniu techniki piankowej wymagana jest obecność aparatu USG w celu kontroli działania piany. Po zabiegu stosuje się ucisk w postaci specjalnej pończochy lub inny opatrunek uciskowy. Ja stosuję obecnie tylko i wyłącznie specjalny ucisk. Czas ucisku powinien być stosowany co najmniej 3 tygodnie.

Badania kontrolne usg winny być wykonywane po 1 do 3 tygodni po zabiegu.

Powikłania skleroterapii mogą być częściej charakteru estetycznego, znacznie rzadziej poważniejsze. Po sklerotorapii najczęściej występują przebarwienia wskutek odkładania się hemosyderyny lub melaniny, skłonność do tego powikłania jest różna u różnych pacjentów. Problem ten można rozwiązać nakłuwając żyłe igłą upuszczająć resztki pozostałej krwi. Z reguły te znacznie nasilone pigmentacje ustępują w ciagu roku lub nawet dwóch lat. Innym estetycznym powikłaniem jest drobniutkie śródskórne poszerzenia żylne okreslane jako zmatowienie lub matting. Ten niepożądany wynik spotykany głownie po leczeniu operacyjnym ,ale wystepuje również po skleroterapii. W tym przypadku zaleca się ostrzykiwanie tych miejsc.Stan zapalny wokół żyły jest zjawiskiem normalnym przy dużych zylakach. Nakłucie lub nacięcie takiego zylaka przyśpiesza gojenie się. Anafilaksja i uogólniona reakcja alergiczna są dzisiaj rzadko spotykane, zdarzały wczesniej po podaniu siarczanu sodowego lub preparatów zawierając jod.

Znacznie groźniejszym powikłaniem opisywanym w pismienictwie jest miejscowa martwica skóry,a doniesienia o zakrzepicy żył głębokich są sporadyczne.

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2024. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.