^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.

THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !

Ocena skuteczności

Kryteria skuteczności skleroterapii-aktualizacja
Kryteria opisane poniżej opisane są już zaktualizowane w oparciu o własne doświadczenie, po zastosowaniu nowej techniki skleroterapii o której piszę w artykule "Nowa jakość skleroterapii".

Na pewno podstawą skuteczności jest właściwa technika.

Na podstawie własnego doświadczenia z leczenia żylaków skleroterapią ,wykonania wielu tysięcy zabiegów ,pragnę podzielić się własnymi spostrzeżeniami odnośnie skuteczności skleroterapii.Od początku wykonywania zabiegów skleroterapii wykorzystuję aparat usg ,który pozwala na wykonywanie pomiarów ,dających podstawy do oceny skuteczności zabiegu i klasyfikację pacjentów. Zaobserwowałem ,że pomiary na wysokości 5 cm od ujścia safeny są najbardziej miarodajnym kryterium oceny . Oto moje uwagi:

1. 100% procent skuteczności zapewniają żylaki spowodowane niewydolnością żyły odpiszczelowej ,niezależnie od średnicy samych żylaków w przypadku szerokości żyły odpiszczelowej mierzonej około 5 cm poniżej ujścia do żyły wspólnej która wynosi do 7 mm.Tu wystarczy jedna sesja dobrze wykonanego zabiegu!!!

2. Przy żylakach , które spowodowane są niewydolnością żyły odpiszczelowej ,z jej średnica w granicach 1cm do 2 cm , po okresie 3-4 lat obserwuje się rekanalizację żyły odpiszczelowej w granicach 50 % pacjentów, po tym okresie średnica tej żyły zmniejsza się,co daje podstawy do kolejnego zabiegu dającego trwalsze efekty-zdecydowanie lepszy efekt daje laser bo 100%  i u tych pacjentów nie zalecam już skleroterapii jako samodzielnej metody.

3. Przy żylakach ze średnicą żyły odpiszczelowej powyżej 2 cm obserwuje się rekanalizację nie tylko samej głównej żyły ,ale również żylaków ,w ciągu roku, można zastosować crosektomię ,ale to też operacja. Żylaki z taką średnica safeny można zoperować,ale można również skutecznie leczyć laserem-tu pacjent decyduje jak leczyć żylaki.

4. Żylaki z zakresu niewydolności żyły odstrzałkowej są likwidowane trwale przy śrdnicy do 5 mm, jednak przy większej średnicy i przy znacznym refluksie w ujściu żyły udowej ,obserwuje się  pojawienie się przepływu ,powtórzenie zabiegu eliminuje problem. Operacja żyły odstrzałkowej nie jest często wykonywana, jest operacja trudną ,dlatego do wyboru jest skleroterapia lub laser który  daje jednak  znaczną przewagę nad wszystkimi metodami.

5.100% skuteczności zapewniają żylaki tzw.nawrotowe po wykonanych wcześniej zabiegach operacyjnych, metoda skleroterapii jest to metoda najskuteczniejsza na żylaki nawrotowe .Kolejna operacja jest zwykle mało skuteczna ,nie zawsze można leczyć takich żylaków laserem ,daltego skleroterapia jest leczeniem z wyboru.

6. Żylaki z owrzodzeniami dość często występują u pacjentów z p/wskazaniami do leczenia operacyjnego, skleroterapia pozwala na szybkie wyleczenie owrzodzenia,niemniej ze względu na złożoność choroby ,stosowanie długotrwałe kompresoterpii zapobiega ewentualnym nawrotom.

7. Na skuteczność zabiegu skleroterapii ogromny wpływ mają również :

*technika wykonania zabiegu
*odpowiednio dobrane stężenie środka obli terującego-im wyższe stężenie tym lepsza jakość ,jak stosuję 3% pianę
*odpowiednio wykonana piana-wykonana z wyizolowanym gazem CO2+O2
*zastosowanie odpowiedniej kompresoterpii

8.Pajączki.Aby skutecznie leczyć pajączki, należy wykonać usg, ponieważ te poszerzenia żylne mogą występować przy:

*stwierdzonej niewydolności głównych pni żylnych powierzchownych, stosowanie jakiejkolwiek metody leczenia tylko dla  pajączków skazane jest na niepowodzenie. W pierwszej kolejności należy zlikwidować wszelkie dopływy, głębiej położonych pod skórą poszerzonych naczyń żylnych

*bez stwierdzonej niewydolności głównych pni żylnych ,zastosowanie pianki pozwala na bezpieczne i skuteczne zlikwidowanie dużej ilości pajączków w trakcie jednej sesji. Uważam ,że wykonanie kolejnej sesji zabiegu przed upływem 2-3 miesięcy może być wykonane ,ale  ostatnio zamiast kolejnego odroczonego zabiegu ,stosuję ostrzykiwanie na wizycie kontrolnej w cenie tej wizyty.Tu efekt kosmetyczny jest zadowalający.W celu ograniczenia przebarwień wskazane jest stosowanie mniejszych stężeń -ja stosuję 2% lub częściej1% pianę,oczywiście pianę wykonaną z wyizolowanym gazem (CO2+O2) .Taka mieszanka pozwala na zastosowanie większej jej ilości bez objawów ubocznych ,a jednocześnie skuteczniej.

9.W każdym momencie,jeżeli zabieg skleroterapii jest niezadowalający  można zastosować metodę operacyjną ,ale ostatnio zalecam laser ,który skutecznie likwiduje problem.

Cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej gabinetów wykonywujących zabiegi skleroterapii, metoda jest naprawdę dobra, i powinna być powszechna, ale musi być stosowana rozsądnie, aby dobrze to robić należy wyposażyć się w odpowiedni, kosztowny sprzęt i mieć umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Szkoda, że ta metoda leczenia nie jest w koszyku świadczeń refundowanych przez NFZ, bo jest to metoda tańsza od metody operacyjnej.

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2024. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.