^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Ocena skuteczności

Kryteria skuteczności skleroterapii
Kryteria opisane poniżej opisane zdecydowanie są już mniej aktualne po zastosowaniu nowej techniki skleroterapii o której piszę w artykule "Nowa jakość skleroterapii".

Na pewno podstawą skuteczności jest właściwa technika.

Na podstawie własnego doświadczenia z leczenia żylaków skleroterapią ,wykonania wielu tysięcy zabiegów ,pragnę podzielić się własnymi spostrzeniami odnośnie skuteczności skleroterapii.Od początku wykonywania zabiegów skleroterapii wykorzystuję aparat usg ,który pozwala na wykonywanie pomiarów ,dających podstawy do oceny skuteczności zabiegu i klasyfikację pacjentów. Zaobserwowałem ,że pomiary na wysokości 5 cm od ujścia safeny są najbardziej miarodajnym kryterium oceny . Oto moje uwagi:

1. 100% procent skuteczności zapewniają żylaki spowodowane niewydolnością żyły odpiszczelowej ,niezależnie od średnicy samych żylaków w przypadku szerokości żyły odpiszczelowej mierzonej około 5 cm poniżej ujścia do żyły wspólnej która wynosi poniżej 1cm.Tu wystarczy jedna sesja dobrze wykonanego zabiegu!!!

2. Przy żylakach , które spowodowane są niewydolnością żyły odpiszczelowej ,z jej średnica w granicach 1cm do 2 cm , po okresie 3-4 lat obserwuje się rekanalizację żyły odpiszczelowej w granicach 50 % pacjentów, po tym okresie średnica tej żyły zmniejsza się,co daje podstawy do kolejnego zabiegu dającego trwalsze efekty.

3. Przy żylakach z średnicą żyły odpiszczelowej powyżej 2 cm obserwuje się rekanalizację nie tylko samej gł ównej żyły ,ale również żylaków ,w ciągu roku, zastosowanie w tej grupie pacjentów tzw crosektomii ,zdecydowanie poprawia wyniki . Żylaki z taką średnica safeny można zoperować-tu pacjent decyduje jak leczyć żylaki.

4. Żylaki z zakresu niewydolności żyły odstrzałkowej są likwidowane trwale niezależnie od średnicy ujścia tej zyły, jednak przy znacznym refluksie w ujściu żyły udowej ,obserwuje się sporadycznie pojawienie się przepływu ,powtórzenie zabiegu eliminuje problem. Operacja żyły odstrzałkowej nie jest często wykonywana, jest operacja trudną ,dlatego skleroterapia jest metodą z wyboru.

5.100% skuteczności zapewniają żylaki tzw.nawrotowe po wykonanych wcześniej zabiegach operacyjnych, metoda skleroterapii jest to metoda najskuteczniejsza na żylaki nawrotowe .Kolejna operacja jest zwykle nieskuteczna .

6. Żylaki z owrzodzeniami dość często występują u pacjentów z p/wskazaniami do leczenia operacyjnego, skleroterapia pozwala na szybkie wyleczenie ,niemniej ze względu na złożoność choroby ,stosowanie długotrwałe kompresoterpii zapobiega ewentualnym nawrotom.

7. Na skuteczność zabiegu skleroterapii ogromny wpływ mają również :

*technika wykonania zabiegu
*odpowiednio dobrane stężenie środka obli terującego
*odpowiednio wykonana piana
*zastosowanie odpowiedniej kompresoterpii

8.Pajączki.Aby skutecznie leczyć pajączki, należy wykonać usg, ponieważ te poszerzenia żylne mogą występować przy:

*stwierdzonej niewydolności głównych pni żylnych powierzchownych, stosowanie jakiej kol wiek metody leczenia tylko pajączków skazane jest na niepowodzenie. W pierwszej kolejności należy zlikwidować wszelkie dopływy, głębiej położonych pod skórą poszerzonych naczyń żylnych

*bez stwierdzonej niewydolności głównych pni żylnych ,zastosowanie pianki pozwala na bezpieczne i skuteczne zlikwidowanie dużej ilości pajączków w trakcie jednej sesji. Uważam ,że wykonanie kolejnej sesji zabiegu przed upływem 2-3 miesięcy jest bezcelowe ,podraża ogólne koszty zabiegu ,i nie wpływa na końcowe efekty leczenia, a nawet je pogarsza. Tu efekt kosmetyczny jest najważniejszy. Również uważam, że nie powinno się stosować 0.5% aethysklerolu, nic to nie daje.

9.W każdym momencie,jeżeli zabieg skleroterapii jest niezadowalający przy dużych żylakach można zastosować metodę operacyjną.

Cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej gabinetów wykonywujących zabiegi skleroterapii, metoda jest naprawdę dobra, i powinna być powszechna, ale musi być stosowana rozsądnie, aby dobrze to robić należy wyposażyć się w odpowiedni, kosztowny sprzęt i mieć umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Szkoda, że ta metoda leczenia nie jest w koszyku świadczeń refundowanych przez NFZ, bo jest to metoda tańsza od metody operacyjnej.

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2021. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.