^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.

THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !

Technika zabiegu

Jak prawidłowo wykonać zabieg chirurgiczny ?

Jeżeli dany pacjent nie kwalifikuje się do skleroterapii i trzeba wykonać zabieg operacyjny - jak najlepiej wykonać operację?

Uważam oraz część chirurgów naczyniowych, że nie ma sensu wykonywać klasycznej safenektomii w cięciem w okolicy kostki przyśrodkowej.

Uważa sie, że wystarczy usunąć tylko odcinek udowy żyły odpiszczelowej do tzw.pierwszego perforatora na podudziu.

Jeżeli wykonujemy zabieg tradycyjny to tzw.striper wprowadzamy wstecznie z dojścia pachwinowego.

Tradycyjne pytanie chirurga:

Co jeśli zastawki nie pozwolą na wsteczne wprowadzenie stripera?
Moja odpowiedź: Jeżeli średnica żyły odpiszczelowej przekracza 1 cm, zastawki nie powodują żadnej przeszkody, chyba, że operację wykonujemy bez uprzedniego badania usg żył, bez pomiaru średnicy tej żyły lub po prostu pacjent jest źle zakwalifikowany do operacji.

Co przemawia za nowa techniką ?

Przede wszystkim same minusy starej techniki. Zwykle przy nacięciu w okolicy kostki przyśrodkowej uszkadzamy nerw, w wyniku tego uszkodzenia dożywotnio pacjent odczuwa drętwienie w okolicy stopy. Często pojawiają się poszerzenia żylne poniżej przecięcia żyły odpiszczelowej w tym miejscu. Nie zapobiega to nawrotom żylaków, ponieważ taka linka "nie idzie" przez safenę tylko w najbardziej poszerzony żylak. Zazwyczaj później są nawroty.

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2024. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.