^Back To Top

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Non-surgical, effective treatment of varicose veins using the TESSARI foam sclerotherapy method under the control of COLOR DOPPLER USG.

THIS IS A BREAKTHROUGH IN THE TREATMENT OF VEINS. ! ! !

Nowotwory skóry

Wśród nowotworów skóry są nowotwory łagodne, stany przedrakowe oraz nowotwory złośliwe. Nowotwory łagodne to brodawki, kaszaki, torbiele epidermalne, włokniaki, naczyniaki, tłuszczaki oraz tzw. ziarniniaki. Stany przedrakowe to skóra barwnikowa, rogowacenie starcze, długo niegojące się owrzodzenia skóry oraz blizny.

Nowotwory złośliwe to raki skórne włókniaki nawracające oraz czerniaki. Istnieją też stany przedczerniakowe, czyli plamy barwnikowe oraz znamiona barwnikowe różnego rodzaju. Czerniak jest złośliwym guzem o znacznej dynamice dający szybko przerzuty.

Jakie jest postępowanie w/w schorzeniach skóry?

Otóż mimo postępu technologicznego w medycynie nadal na pierwszym miejscu jest chirurgia czyli miejscowe usunięcie zmiany. Stosowanie różnych maści jest błędem, ponieważ może przyśpieszyć proces złośliwienia zmiany i opóźnia właściwe leczenie.

W chirurgii oprócz tradycyjnego noża używa się również elektrokoagulacji, lasera oraz tzw zamrażanie. Metody alternatywne do noża chirugicznego stosowane są we wszystkich stanach chorobowych, o niewielkiej powierzchni tzn. niewielkich znamionach, brodawkach o wąskiej szypule. Metody te są korzystne kosmetycznie, ponieważ zmniejszają konieczność stosowania większego marginesu niszczenia zmiany. Np. w elektrochirurgii można usuwać zmiany nawet nowotworowe złośliwe. Praktycznie na granicy zmiany, ponieważ działanie wysokiej temperatury gwarantuje usuniecie zmiany w całości, mimo iż w badanie histopatologiczne nie potwierdza tego. W tym wypadku badanie tzw. histopatologiczne czyli pod mikroskopem istotne jest tylko dla rozpoznania choroby, a nie dla granicy wycięcia.

Ponieważ te inne techniki wymagają kosztownego sprzętu i nie są refundowane przez NIŻ, wykonywane są tylko w gabinetach prywatnych. Są to zabiegi kosmetyczne..

Kiedy usuwać w/w opisane zmiany?

Kaszki, tłuszczaki należy usuwać dlatego, że z czasem mogą zropieć, powiększać się powodując ucisk na sąsiednie narządy.

Owrzodzenia na twarzy powinny być usuwane jak najszybciej, bo jeżeli jest to rak skórny to taki rak ma złośliwość miejscową, będzie się rozrastać do olbrzymich rozmiarów. Tzw naczyniaki również powinny być usuwane, bo mogą ulec zezłozłośliwieniu. Dotyczy to również tzw znamion rodzinnych które mogą dać początek czerniakowi.

Generalnie wszelkie zmiany skórne powinny być natychmiast usuwane z powodu tzw. ?niepokoju onkologicznego?, gdy nastąpi zmiana barwy znamiona: powiększenie, nieregularny obrys, owrzodzenie, stan zapalny, powiększone węzły chłonne i inne zmiany postaci dotychczas zwykłego znamiona.

Usunięcie zmiany nie spowoduje rozsiewu nowotworowego. Oczywiście musi to być doświadczony chirurg umiejący usunąć zmianę w całości, znający się w tej dziedzinie. Jeżeli już zaistniał rozsiew nowotworowy, jest on spowodowany spóźnioną interwencją chirurgiczną.

Błędna jest powszechna opinia, że nie można ?ruszać? zmiany skórnej. Zwykle tak myślący ludzie umierają z powodu zezłośliwienia zmiany w fazie nieuleczalnej.
Japończycy mają najlepsze wyniki w leczeniu nowotworów złośliwych w wyniku wczesnego wykrywania i poddaniu się właściwemu leczeniu.
W Hajnówce można również usuwać zmiany skórne nowymi technikami takimi jak laser czy diatermia.

 

Wszelkie informacje (noclegi, gastronomia, atrakcje) o regionie Puszczy Białowieskiej i Hajnówce można znaleźć na witrynie Regionu Puszczy Białowieskiej.

Copyright © 2024. Wykonanie Jolanta Zachaj. Teksty i aktualizacja Andrzej Popow  All Rights Reserved.